تبلیغات
بَسّام
بَسّام
یعنی : بسیار خندان، خنده رو، گشاده رو

کلمات کلیدی

لینکستان

نظرسنجی

درباره ما


سلام
به وبلاگم خوش اومدید.
من سعی میکنم تو وبلاگم همه جور پستی بزارم.
چند تا خواهش ازتون دارم
1- نظر یادتون نره!
2- به اشخاص و ادیان توهین نکنید
3- تو نظرسنجی شرکت کنید

خیلی ازتون ممنونم و امیدوارم از مطالب وبلاگم لذت ببرید


 ایجاد کننده وبلاگ : علی شنوایی

این صفحه را به اشتراک بگذارید

صفحات جانبی

آمار بازدید

» کل بازدید ها :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» تعداد نویسندگان :
» تعداد کل مطالب :
» آخرین بروز رسانی :


folder98 facebook

صفحات سایت :

دستمال بازی

سه شنبه 9 تیر 1394, 12:35 قبل از ظهر نویسنده علی شنوایی دسته بندی : بازی و سرگرمی,


در این پست من میخوام شما رو با یک بازی جذاب به نام:


دستمال بازی


آشنا کنم.


به ادامۀ مطلب مراجعه کنید!

این بازی، یک بازی گروهی است که برای انجام آن حد اقل به 6 نفر بازیکن نیاز داریم. تعداد بازیکن ها باید زوج باشد تا گروه ها باهم برابر شوند. یک بزرگتر هم به عنوان داور در محل بازی حضور دارد. البته بهتر است داور، 2 کمک داور هم (به عنوان خط نگه دار) داشته باشد تا در قضاوت صحیح به وی کمک کنند.
ابتدا در دو طرف زمین بازی مکانی را به عنوان خانه برای هر گروه مشخص می کنیم. سپس در مرکز زمین بازی یک دایرۀ نسبتاً بزرگ(دایرۀ ممنوعه) و یک دایرۀ کوچک تر در مرکز آن (برای مشخص شدن محل قرار گرفتن دستمال) می کشیم.

دستمال بازی


برای شروع بازی اعضای هر گروه در خانۀ خود پشت خط (به صورت آماده باش) می ایستند و هر کدام شماره ای دارند که داور در ابتدای بازی شمارۀ آنها را می گوید. بعد داور کمی دور تر از دایرۀ ممنوعه می ایستد تا بازی را بهتر ببیند و در عین حال مزاحم بازیکن ها نیز نباشد.
سپس داور می گوید: گروهان آماده، شمارۀ... (مثلا 2 ) و بعد از هر گروه نفری که شماره اش 2 است، برای برداشتن دستمال، با سرعت به سمت دایره ی ممنوعه حرکت می کند. هر نفر که بتواند دستمال را بردارد و به خانه برساند برنده است و نفر مقابل سوخته و باید بنشیند. البته اگر قبل از اینکه بازیکن دستمال را به خانه برساند حریفش به او دست بزند کسی که دستمال در دستش است سوخته و باید بنشیند. بعد از حدود 40 ثانیه شمارش معکوس آغاز می شود و اگر تا پایان شمارش هیچکدام از دو طرف دستمال را بر نداشتند هر دوی آنها سوخته اند. در آخر هر تیمی که تمام اعضایش سوخته اند می بازد و تیم مقابل برنده اعلام می شود.

قوانین بازی:
1- اگر هنگامی که داور شماره ای را می گوید، دیگر شماره ها از خط خانه خارج شوند می سوزند. (که کمک داور ها می توانند برای تشخیص این موضوع به داور کمک کنند)
2- هر بازیکنی که پایش وارد دایرۀ ممنوعه شود می سوزد.
3- اگر بازیکنی دستش به دستمال برخورد کند ولی آنرا بر ندارد سوخته است.
4- اگر بازیکنی تحرک نداشته باشد و در جای خود بأیستد یک اخطار می گیرد.
5- اگر بازیکنی از دور دایره فاصله بگیرد یک اختار می گیرد.
6- (سر گروه ها حق دارند یار خود را راهنمایی کنند) ولی اگر دیگر اعضای گروه سر و صدا ایجاد کنند، گروه اختار می گیرد.
7- سه اختار مساوی با اخراج از بازی است.
8- اگر شمارش به پایان برسد و هیچ یک از دو طرف دستمال را بر ندارد، کسی که اختار بیشتری دارد به عنوان بازنده شناخته می شود.
9- اگر از گروهی تنها یک بازیکن مانده باشد. در صورتی که آن بازیکن پس از برداشتن دستمال پایش درون دایرۀ ممنوعه برود، قانون 2 استثناعاً اجرا نخواهد شد.
10- اگر تمام اعضای هر دو گروه به طور مساوی سوختند، سر گروه ها باهم رقابت می کنند و چون قرار است برنده معلوم شود، داور سختگیرانه تر عمل می کند.

یک نکتۀ مهم:
اساس این بازی سرعت،دقت و هوش است. در این بازی کسی که فرز تر باشد برنده خواهد بود. مثلا در هنگامی که دو بازیکن برای برداشتن دستمال به وسط زمین می آیند باید حواس هر دو جمع باشد و به یکدیگر راه فرار ندهند. ولی بازیکنِی که زیرک و باهوش باشد می تواند در یک آن از غفلت حریف استفاده کرده و دستمال را برداشته و فرار کند. یا اگر دید که بازیکن مقابل هواسش نیست یا آرام می آید، قبل از رسیدن او دستمال را برداشته و به خانه برگردد.

نتیجۀ بازی:
بچه در متن این بازی یاد می گیرد که با هوشیاری و دقت و همکاری می توان بر دشواریها پیروز شد. این بازی روحیه ی صداقت و راستگویی را در بچه ها بیدار می کند و بر چابکی آنها می افزاید.

دستمال بازی ( دستمال قاپدی )

توصیه میکنم که حتما این بازی جذاب را امتحان کنید

پی نوشت: نام محلی این بازی (دستمال قاپدی) است. این بازی در بعضی مناطق با این تفاوت که به جای دستمال از ریسمان استفاده می کنند انجام میشود و به همین دلیل، نام (ریسمان و گریز) به خود گرفته است.
 


برچسب ها : بازی , بازی گروهی , دستمال بازی , دستمال ,